Wędkarstwo muchowe

Łowienie na muchę to największa przyjemność, jakiej można doznać na stojąco.

Arnold Gingrich

San to rzeka wspaniała do uprawiania tej przyjemności. Jest w każdym swym odcinku przepiękny i niezapomniany. Szeroki, rwący, dziki, czasami aż rozszalały, gdy przebija się przez Bieszczady. Obfitująca w wiele gatunków ryb, w tym te najbardziej poszukiwane: pstrąg potokowy, lipień i głowacica. Potwierdzeniem tego są cyklicznie organizowane tu zawody zarówno ogólnopolskie, jak i międzynarodowe – Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Muchowym (1985 r., 2010 r.), Mistrzostwa Europy w Wędkarstwie Muchowym(2005 r.). Odcinek Sanu od zapory w Zwierzyniu do ujścia Osławy, jak wielu znanych wędkarzy twierdzi, jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania wędkarstwa muchowego w Europie. Złowienie kilkunastu lipieni (30 – 35 cm.) w ciągu dwóch-trzech godzin zdarza się dosyć często szczególnie w czerwcu.

San na tym odcinku pod względem wędkarskim można podzielić na dwie części. Jedna to odcinek specjalny od zapory w Zwierzyniu do ujścia rzeki Hoczewki oraz druga od ujścia Hoczewki do ujścia rzeki Osławy.

Odcinek specjalny jest miejscem szczególnej ochrony podstawowych stad tarlaków pstrąga potokowego, lipienia oraz głowacicy. Jest to około sześciokilometrowy odcinek rzeki objęty specjalną ochroną, na którym dopuszczono połów ryb tylko metodą muchową, stosując zasadę złów i wypuść (no kill) oraz ograniczoną ilość wędkarzy łowiących w tym samym czasie. Łowisko obfituje w duże okazy pstrąga potokowego, lipienia.

Poniżej ujścia Hoczewki obowiązują już trochę mniej restrykcyjne zasady połowu, gdyż dopuszczona jest metoda spiningowa. Jest tu równie dużo ryb, jak na odcinku specjalnym, ale trudniej złowić duże okazy. Miejsca takie jak Łączki, Postołów, Góra Sobień, czy ujście Osławy są znane ogromnej liczbie wędkarzy nie tylko z Polski.

Duże, piękne ryby, wspaniała rzeka z otaczającą ją dziką przyrodą oraz niezapomniane widoki wszystko to czeka tych, którzy przyjadą powędkować w te piękne okolice.

Jeżeli skorzystacie z naszej oferty, służymy fachową radą, pomocą i informacjami o łowiskach. W przypadku chęci skorzystania z dodatkowych usług typu: przewodnik, transport, sprzęt, licencje, prosimy o kontakt.